Listopad 2008

avytarky

30. listopadu 2008 v 11:54 avatary
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket


avatary-mini

30. listopadu 2008 v 11:46 avatary
principessafavillaperfectnoseclub:iconartfetish::iconactias:

girls

30. listopadu 2008 v 10:57 na téma

picty1

29. listopadu 2008 v 18:17 picts

Vánoce ve světě

29. listopadu 2008 v 18:10 zajímavé a vtipné texty
zdroj
JOYEUX NOËL (Francie) - na krb nebo ke kamnům ukládá dárky dětem vánoční duch Pére Noël. Na oběd zvou 25.12. do svých domácností bezdomovce a sirotky a podává se krocan, ústřice, šneci a žabí stehýnka.

MERRY CHRISTMAS (Velká Británie) - 25.12. nacházejí děti po probuzení v červených ponožkách dárky od Santa Clause. Celá rodina se pak sejde nad švestkovým pudinkem a pečeným krocanem

GOD JUL (Švédsko) Oslavy začínají již 13. 12. Pečou se žemličky, podává se tradiční punč, sušená treska v omáčce a nechybí ani sobí maso a vánoční šunka.

ČESTITA NOVA GODINA (Bulharsko) - slaví se 6. ledna. Už od 24.12. nechybí ozdobený stromeček a dárky pod něj dává až 31.12. děda Koleda. Vánočním jídlem je vepřové maso, čočka, fazole, rýže a zelí. Místo vánoček se pečou sladké kynuté kroužky.

VÍDEŇ - Vánoční svátky v Rakousku začínají podobně jako u nás vlastně už 1. prosince, kdy děti otevřou první okénko v adventním kalendáři. V samotné Vídni však Vánoce začínají ještě o několik dní dříve, 18. listopadu, kdy se pro návštěvníky otevírají první vánoční trhy.U stánků s voňavým punčem, klobásami, pečenými kaštany a svařeným vínem se svorně tlačí naparáděné Vídeňačky v drahých kožiších i zahraniční turisté ověšení fotoaparáty a kamerami.V prvním prosincovém týdnu se v Rakousku stejně jako v Česku zapalují první ze čtyř svící adventního věnce a na svatou Barboru si rodiny opatřují snítky třešní s nalitými poupaty. Mladé Rakušanky a hlavně jejich babičky doufají, že pokud do Štědrého dne rozkvetou, bude do roka svatba.V předvečer svatého Mikuláše v ulicích rakouských měst a vesnic chodí čerti a Mikuláši. Chtějí-li malí Rakušané dostat něco dobrého na zub, a ne jen kousky uhlí, musejí odříkat básničku nebo něco zazpívat.V půlce prosince už je také nejvyšší čas na pečení rakouských vánoček, takzvaných štol, které jsou mnohem sladší a vláčnější, i když samozřejmě také daleko kaloričtější než jejich chudší české příbuzné. Pečlivé rakouské hospodyňky je totiž musejí nechat dobře uležet.Nejrozšířenějším štědrovečerním pokrmem jsou ryby a drůbež připravené podle nejrozmanitějších receptů. Také malí Rakušánci a malé Rakušanky začnou rozbalovat dárky, až po jídle, když se rozsvítí svíčky na vánočním stromečku a nastane slavnostní atmosféra.


V Irsku dosud věří, že na štědrý den navštěvuje zemi Jidáš Iškariotský. Jestliže se ten den podíváte do zrcadla. uvidíte za sebou Jidáše nebo ďábla. Jiná irská tradice praví, že temnotou putuje Jezulátko a staví do oken hořící svíčičky, aby nezabloudilo.
Na Islandu se naděluje už dva měsíce před Vánocemi. Trollové schovávají dětem na různých místech obydlí oplatky, čokoládu a hračky. Stromečky se dovážejí z Německa.
V Dánsku se ve vánočním čase vyvěšuje adventní věnec. Jeho čtyři svíčičky odpovídají čtyřem obdobím života - dětství, mládí, zralosti a stáří. Hlavním štědrovečerním pokrmem je husa, kachna nebo vepřová pečeně s červeným zelím. Jako dezert se mimo jiné podává rýžová kaše. Kdo v ní najde mandli, dostane od Ježíška dárek Julemand.
Ve Švédsku k dětem přichází na štědrý den Jultombe, červený skřítek s bílým plnovousem. Ke švédské večeři se nejdříve podává vařená sušená treska v bílé omáčce a šunka potřená hořčicí, zapečená do brambor a červeného zelí. Hlavním jídlem jsou vařené hnědé fazole se slaninou, zapečené v cibuli. Za moučník se považuje sladká rýžová kaše politá jahodovou merendou. V rýžovém nákypu se hledají zapečené mandle. kdo najde mandli, dostane dárek. Původně se dárky vhazovaly do světnice anonymně, jako to dělal svatý Mikuláš, a dodatečně se na ně upozorňovalo klepáním (švédsky klappa) na okno. Proto se dárkům říká julklappa.
V Norsku k dětem přichází na štědrý den Nisse - trpaslík, který odmítl v Betlémě věnovat jediný chlup na přikrývku Ježíškovi. Za trest musí roznášet dárky. Jelikož se za něho obvykle převléká tatínek, nemívá trpasličí postavu a připomíná našeho Mikuláše.
Španělská štědrovečerní krmě je bohatá na maso, především ovčí a kozí. Místo věcných darů se přinášejí koše s lahůdkami, ovocem a vínem. Na ulicích probíhá bujné veselí obdobné jako o našem Silvestru. V jihošpanělské Andalusii se pečou už po staletí různé dezerty - tortera. Například kořeněný mandlový koláč s ovocem, olejové a máslové placky a omelety, citrónový dort s kandovaným ovocem nebo pečivo s piniovými jadérky, opečenými na sladkém oleji, a různé vaječné sladkosti. Vaří se pudinky (flan) a připravuje se paštika svaté Kateřiny. Dárky se rozdávají až 6. ledna. Ten den se konají slavnostní průvody v čele se třemi králi, nezřídka na velbloudech.
Portugalské děti se dočkají dárků 25. prosince, kdy jim je přinese Pai Natel nebo Memino Jesus. přilétá krbem a naděluje do připravených bot před krbem. Svátečním pokrmem je rovněž krocan, ale také úhoř s bohatou oblohou.
Italské tradiční Vánoce se slaví v rodinném kruhu, ale mladí lidé z podhůří si vyjedou třeba na hory nebo si zatančí na diskotéce. Římané kupují místo kaprů úhoře, pečou kuře, artyčoky na rožni a život si oslazují tureckým medem a kaštanovým pyré se šlehačkou. 6. ledna vchází komínem čarodějnice Befana a hodným dětem dává věcné dárky, zlobivým kousek uhlí.
V Německu vyrostou před Vánocemi na náměstích perníkové chaloupky, v nichž se prodává pouťové zboží. Velice výchovné jsou stánky, kde si děti mohou pod vedením zručných řemeslníků vyrobit dárečky pro své blízké za cenu materiálu. Starým Germánům byl však předchůdcem našeho Ježíška Wodan, bůh bouře, vichru a žní. Doprovázela ho manželka Freya a chlupatý pacholek Ruprecht. Ten trestal zlobivé děti a hodné obdarovával ořechy. Něco z toho zůstalo v povinnostech našeho Mikuláše a čerta.
Na francouzském venkově bývají předkrmem ústřice a bílé klobásy. K večeři se podává rybí polévka, hlemýždi, pečený krocan plněný jedlými kaštany nebo lanýžovou pastou a zdobený zeleninou, dále čokoládové salámy nebo roláda v podobě polena zdobená cesmínovými lístky a kouličkami, ananasové řezy a samozřejmě nechybí i hojnost vína. V Jižní Francii dávají přednost pečené huse na divoko. Dárky klade Pére Noel do bot či ještě výhodněji do holínek.
V Polsku se u stromku schází celá rodina. Nikdo nesmí chybět i kdyby byl za obchodem třeba v zámoří. Nejdříve se všichni vzájemně popřejí všeho nejlepšího a podle zámožnosti rodiny následuje u bíle prostřeného stolu dvanáct chodů jako měsíců v roce. Začíná se borščem z červené řepy nebo zelím s houbami, pokračuje se pokrmy z mořských i sladkovodních ryb. Nejčastěji to bývá kapr v černé omáčce se švestkami nebo mleté rybí maso v rosolu. Nezapomíná se ani na těstové "ušky" a pirožky plněné houbami a zelím. Bývá i krocan, makový závin a studená mísa. Děti pak odnášejí zbytky domácím zvířatům a býložravý dobytek krmí kvalitnějším senem. Popíjí se kořalka " vařonka" a grog. Celý večer je připravené volné místo pro náhodného příchozího. Polský patriotismus se projevuje v tom, že kulisu jesliček netvoří jeskyně a palmy, ale polské historické památky.
V USA nelze Vánoce shrnout jedním odstavcem. Velice se liší krajově a podle toho, odkud dnešní Američané pocházejí a v jaké krajině žijí. Někteří vůbec Vánoce neslaví. Každopádně je však zachvacuje předvánoční nákupní horečka, jež začíná první pátek po svátku Díkůvzdání. S oslavami se končí až šestého ledna. Nejvíce zvyků je převzato z Británie. Při štědrovečerní večeři se podává pečený, speciálně vykrmený krocan v chřestové omáčce a zavařenině s bramborovou kaší a míchanou zeleninou. Za dezert poslouží pudink a pije se vaječný koňak. Stromeček si Američané kupují umělý nebo si ho najdou v lese sami... Potom ho ozdobí ornamenty, kontervami a žárovkami. Američané zdobí své domy i zvenčí. Také se smějí pod jmelím líbat.
Austrálii - slaví Vánoce stejně jako ve Velké Británii - jen s tím rozdílem, že vedra dosahují až 35°C. tradiční vánoční kratochvílí je tu proto surfování: někdy i v plavkách `a la Santa Claus.
v Rusku je obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž připadají až na 6. a 7. ledna. Původně byly spojeny s velkým množstvím lidových zvyků. Po zákazu Vánoc v roce 1918 však zvyky upadly v zapomnění a nyní většina Rusů místo nich slaví Nový rok s jolkou a dárky od dědy Mráze.picty mixíík

22. listopadu 2008 v 20:12 pictspicty

22. listopadu 2008 v 20:10 picts

vectorky

17. listopadu 2008 v 0:24 vectorky


Obrázek “http://tn3-2.deviantart.com/fs10/300W/i/2006/077/8/d/No_More_Freaking_Titles_by_verucasalt82.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://tn3-1.deviantart.com/fs4/300W/i/2005/135/e/6/Liv_Tyler_by_verucasalt82.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.Obrázek “http://tn3-2.deviantart.com/fs8/300W/i/2005/327/1/9/Skate_Girl_by_chiplegal.jpg” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.


bleskovka č.8

8. listopadu 2008 v 23:27 bleskovky


animačky

8. listopadu 2008 v 22:52 animace


Fobie

1. listopadu 2008 v 17:58 zajímavé a vtipné texty
Achluofobie - strach ze tmy
Agorafobie - strach z otevřeného prostor
Ailurofobie - strach z koček
Akrofobie - strach z výšky
Androfobie - strach z lidí
Antlofobie - strach z povodně
Anemofobie - strach z větru
Arachnofobie - strach z pavouků
Brontofobie - strach ze hřmění
Belonefobie - strach z jehly
Coulrofobie - strach z klaunů
Demofobie - strach z davu lidí
Entomofobie - strach z hmyzu
Ereutofobie - strach z červenání
Ergasiofobie - strach z práce
Eosofobie - strach ze směru dolů
Ergofobie - strach z práce
Fobofobie - strach ze strachu
Fotofobie - strach ze světla
Gamofobie - strach z manželství
Gynofobie - strach z žen

co obsahuje pusa?

1. listopadu 2008 v 17:55 zajímavé a vtipné texty
0,10% vody
0,50% bílkovin

0,17 vylučovacích látek
0,01% soli
98,22% bacilů

výmluvy ze školních lavic

1. listopadu 2008 v 17:49 ostatní
,,Rodiče nemohli najít klíče od mojí klece."
,,Pomáhala jsem Machovi a Šebestové hledat kouzelné sluchátko."
,,Já nejdu pozdě... všichni ostatní jsou tu moc brzo."
,,Už jsem byla skoro ve škole, když jsem si najednou všimla, že mám na sobě ještě pyžamo, a tak jsem se musela vrátit domů a převléknout se."
,,Když jsem přišla do školy, moje učitelka tady nebyla, a tak jsem ji šla hledat ven."
,,Byla jsem unesena mimozemšťany a použita na pokusné účely. Byla jsem pryč padesát let, které všas naštěstí v pozemském čase znamenají pouhou hodinku."
,,Vymyslela jsem si stroj času, podívala jsem se do budoucnosti a zjistila jsem, že budu mít na vysvědčení samé jedničky. A tak jsem si řekla, že si můžu odteď dovolit volnější režim."
,,Příliš prudce jsem stiskla zubní pastu, a pak jsem se ji celé ráno snažila dostat zpátky do tuby."
,,Obávám se, že vám nemůžu vysvětlit, proč jdu pozdě do školy. Vláda mě zavázala k mlčenlivosti."